Orkiestra Jednej Góry Matragona

Muzyka Matragony swą atmosferą - gęstą od barw, nostalgiczną czasem oniryczną - przywodzi na myśl ścieżkę dźwiękową do nieistniejącego filmu.

Matragona powstała przed tysiącami lat, a jej ostatni muzycy spotkali się w 1992 r. Swój pierwszy pełny koncert zagrali w Sanockim Domu Kultury dwa lata później. Odtąd wykonali wiele koncertów w Polsce, nagradzani na festiwalach muzyki folkowej, nagrywali dla ogólnopolskich programów telewizyjnych i radiowych, tworzyli muzykę teatralną, latem prowadzą warsztaty muzyczne.

W 1999 roku ukazała się ich płyta CD pt.: "Budzenie góry", wydana przez SDK, która w 1998 roku, jeszcze w formie kasety MC uzyskała nominację na ogólnopolskim konkursie fonograficznym w Lublinie. Również rok 1999 przyniósł Matragonie sukces (I miejsce ex equo z "Dikandą") na konkursie Polskiego Radia "Nowa tradycja" (Warszawa, kwiecień 1999). Od września 2004 roku zespół działa w ramach nowopowstałego Towarzystwa Artystyczno-Edukacyjnego AURA-ART. W roku 2005 zespół wydał trzecią płytę "Trans Silvaticus". Nagrana w naturalnej akustyce świątyni, na ok. 70-ciu wyłącznie akustycznych instrumentach z całego świata, wydana z wielką troską zarówno o jej zawartość jak i kształt edytorski.

Tworzona i wykonywana przez zespół muzyka unika łatwej definicji. Pojawiała się na wielu folkowych festiwalach (gdzie określano ją między innymi jako "aura folk") umieszczano ją na rubieżach tego gatunku. Ale to głównie bogate instrumentarium tradycyjne z całego świata (zgromadzonych kilkadziesiąt instrumentów) nadające brzmieniu egzotyczności sprawiło, że zaistniała ona w takim kontekście. Wydaje się nieczułą na pokusy komercjalizacji, wolna od uzasadnień ideologicznych, choć zaprasza na drogę zapomnianych wartości.

Biecz zaprasza do muzeum!

Muzeum Ziemi Bieckiej

ZAPRASZAMY NA NOC MUZEUM DO BIECZA!https://www.facebook.com/Muzeum-Ziemi-Bieckiej-197837466917649/

Ekspozycje Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu

Świątecznej zadumy nad tym co w życiu najważniejsze i nadziei - życzymy wszystkim Przyjaciołom, Fanom, Słuchaczom i Matragończykom. OJG Matragona

Gościnna i stała już współpraca części muzyków Matragony z KSU. Tym razem w Sanoku. Zapraszamy!

Matragona pod choinką-jemiołką...
Dziś na próbie w pokoju było bardzo ciasno. Ale pod choinką zmieściliśmy się wszyscy! Pozdrawiamy Noworocznie!
Podziękowania za ciepłe ubranka - Justyna Zielińska-Erbel, bombkę - Katarzyna Hnat, pierniczki - Jadwiga Drużycka , Joanna Sarnecka.
:-)

Videos (See all)

Matragona w Chata Magija

Influences

Band Members

Malwina Zych - Oklejewicz
Ewa Wojtyńska-Kiczorowska
Jacek Dusznik
Maciej Harna
Jakub Kowalewicz
Konrad Oklejewicz
Ernest Drelich

Hometown

Current Location

Record Label

Aura Art

General Manager

Julia Kubica, tel. 602 598 765
mail: julkakubica@gmail.com
Other Sanok Artists
Zenial
 
Powi
 
Ashburn Artists
Bravo