Gediz Çoroğlu

Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu - Ses Sanatçısı

2 Nisan 1986 yılında Sakarya’da doğdu.

İlk ve Orta okul tahsilini Sakarya’da tamamladı.6.sınıfta müzik öğretmeninin tavsiyesi ile Gitar eğitimine başladı.

Lise eğitimini İstek Belde Güzel Sanatlar Lisesi’nde (Burslu) tamamladı.

2004 yılında İ.T.Ü Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’nün sınavına girdi ve iyi bir derece ile kazandı.

Konservatuar’da çok değerli hocalarla çalıştı. Prof.Dr.Nevzad ATLIĞ, Prof.Dr.Alaeddin YAVAŞÇA,Sadun AKSÜT, Münip UTANDI, Faruk SALGAR, Sinem ÖZDEMİR'den Repertuar dersi,Prof.Dr.Selahattin İçli'den Prozodi ve Ses Sağlığı, Adnan GÜNAYDIN’dan Kanun ve Erol URAS’dan da Şan dersleri aldı.

Konservatuar’da okuduğu seneler içerisinde Üsküdar Musiki Cemiyeti ve Büyük Klüp(Cercle D’orient) Klasik Türk Müziği Korosu’nun çalışmalarına devam etti.

Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde 3 yıl boyunca Repertuar,Usül,Nazariyat, Solfej,Müzik Edebiyatı ve Bestekâr Amir ATEŞ’den Kompozisyon dersleri aldı.
Büyük Klüp Klasik Türk Müziği Korosu’na halen devam etmektedir.

2008 yılında Fahir ATAKOĞLU’NUN ‘‘İz’’ adlı albümünde yer aldı.Bu projede Tarkan Tevetoğlu'na vokal yaptı.Albümü tanıtım konseri Senfoni Orkestrası ile birlikte Harbiye Açık Hava'da verildi.

2009 yılında İ.T.Ü Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’nden 1. olarak mezun oldu.Mezun olur olmaz İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı'nda Repertuar derslerine öğretim görevlisi olarak girmeye başladı,halen devam etmektedir.

2009 Ekim ayında T.C. Kültür Ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun çalışmalarına misafir ses sanatçı olarak katıldı ve halen de devam etmektedir.

2010 Nisan ayında Çanakkale’de İstanbul Devlet Tiyatroları ile Çanakkale Savaşı’nın 95.Yıldönümüne ait özel bir gösteride solist olarak yer aldı.

2010 Mayıs ayında Hollanda'da (Amsterdam) bulunan Sonokinetic Sampling firması ile ''TIGRIS&EUPHRATES VOICES OF THE OTTOMAN EMPIRE '' adlı etnik bir çalışmada solistlik yaptı.Bu projede seslendirilen gazel örnekleri 2011-2014 senesinde yayınlanan ''Muhteşem Yüzyıl'' dizisinde yayınlanmıştır.

2010-2012 yılları arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı'nda Müzik Formları,Usûl ve Türk Müziği Tarihi dersleri verdi.

2011 Eylül ayında Trt Müzik kanalında yayınlanmaya başlayan,25 program çekilen ‘‘İstanbul’un Müzikli Sokakları’’ isimli Türk Müziği programında solist olarak görev aldı.

2013 yılında Cemal Reşit Rey (CRR) Türk Müziği Topluluğu'nda ses sanatçısı olarak görev yapmaya başladı ve halen devam etmektedir.

Doğa İçin Çal projesinin 6. ve 7. serisinde yer aldı.

Hollanda’da 2015’in Mart ayında Sonokinetic isimli firma tarafından ismine özel çıkan ‘‘Gediz - Male Turkish Vocal Performances’’ projesinde yer aldı.

İnsanoğlu tarih boyunca ruhunu hoş tutacak bir takım arayışlar içinde olmuştur. Kimi zaman tüm canlılarda olduğu gibi eğlenceli oyunlar, kimi zaman bir şeyler karalamak, kimi zaman da küçük mırıltılarla içindeki melodiyi keşfederek.

Müzik,seslerle üretilen bir sanat olmaktan öte insanoğlu için neredeyse yaşamsal bir destektir. Müzik işitsel olmanın dışında bizler için sesli bir iletişim,etkileşim unsuru olup; yaşanmış ve yaşanacak olayları da içine katarak sosyal, kültürel ve psikolojik açıdan bir kişilik edinme aracıdır. Ruhunuza ve gönlünüze hitap eden sesler zamanla sizin kişiliğiniz oluverir.

Müzik uçsuz bucaksız bir ufka sahiptir, hayal edilemeyecek kadar fazla renk barındırır içinde ve üzerine sözlü anlatımlarınızı da inşa ettiğinizde muhteşem bir tablo ortaya koyar ki bu da sizi gözlerinizi kapattığınızda dilediğiniz yere götüren bir araç olur.

Hangi etnik kimliğe sahip olursanız olun özünüzde benzer ses desenleri barındırırsınız.Bizim toplumumuzda en fazla yer eden ve eşsiz desenlerle bezenmiş bu tabloya da Türk Sanat Müziği diyoruz. Türk tarihinde diğer sanat dalları gibi, müzik de çok önemli bir yere sahip.Türk Sanat Müziği geniş yelpazesi içinde barındırdığı, makam adını verdiğimiz bir birinden farklı üsluplarıyla size; o an ki durumunuza en uygun ruh kıyafetini giydiren bir yapıdadır.
Gerek ses ve makam zenginliği açısından, gerekse enstrüman yelpazesi açısından Türk Sanat Müziği bize kim olduğumuzu hatırlatan, yaşaması ve yaşatılması gereken çok değerli bir mirastır.

Türk Sanat Müziğini icra edenler kadar, kıymetini bilen zevk sahibi dinleyicileri de bu kültürel mirasın özünü korumak ve kollamakla kendini yükümlü hissetmeli. Bu soylu mirası layık olduğu şekilde ve değerince gelecek nesle aktarmalı, teslim etmelidir.
Gediz Çoroğlu; sesi ve icra kabiliyeti ile bu soylu mirasın koruyucuları arasında yerini almış olmakla beraber, sizler gibi değerli dinleyicileriyle de Türk Sanat Müziğinin yapı taşları arasına katılacağından hiç şüphem yok.

Saygı ve Sevgilerimle - Hakan POLAT

Yarın akşam değerli hocamız Türk Musikisi'nin yaşayan en büyük üstadı Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça ve sevgili eşi Ayten Yavaşça konuğumuz olacak Bir Fincan Kahve'de.

Hocamızın eserlerini sevgili Aylin Şengün Taşçı ile birlikte seslendireceğiz.Jale Şengün'ün güzel sunumuyla.

Fatih Belediyesi'nin düzenlediği programa giriş serbest...

21 Nisan Perşembe günü Altunizade Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek olan konserimize bütün Türk müziği sevenleri bekleriz.Saygılarımla...

Konser Saati : 20.00.

Giriş : Ücretsizdir.

Videos (See all)

GEDİZ ÇOROĞLU-ÇAMLAR ARASINDAN SÜZÜLÜRKEN MEHTAP
GEDİZ ÇOROĞLU-YAR SENDEN KALINCA AYRI
GEDİZ ÇOROĞLU-SEVDİM DİYE ZALİM SENİ BEYHUDE AVUNDUM

Hometown

Other Sakarya Artists
MegoLA
 
Ashburn Artists